Farm Product Price List

img_0888-e1528734951319.jpgThank you for visiting GlenHaven’s Farm Store Eggcetera! It is our goal to provide real food, raised on fresh air and sunshine with no chemicals, antibiotics or hormones. You truly can taste the difference!     Enjoy your visit!

 P.S. Like any seasonal product availability is while supplies last. *

For questions / orders please email glenhaventx@gmail.com

PASTURED CHICKEN

Naked Chicken  (~ 3# each, whole, frozen)                               $4.50/lb

Boneless Breast (~1 lb pkg).                                                              $12/lb

Leg Quarters (4/pkg ~ 2 lbs)                                                           $7/lb

Wings (10/pkg, ~ 2lbs)                                                                     $4/lb

Feet                                                                                                     $2.50/lb  

Hearts                                                                                                $5/lb.

Livers                                                                                                 $3/lb.  

Soup /Broth Bag (contains 3 carcasses).                                sold out!                                                                                               

 

GRASS FED BEEF_______________________

Ground (1 lb chub)                                       $8/lb                 

liver – heart – kidney                                     $6/lb   

Stew Meat (1 lb pkg)                                      sold out!          

Chuck Roast (~3# pkg)                               $10/lb

Brisket (small).                                              $10/lb

Round Steak (tenderized)                              $10/lb

Short Ribs                                                          $6/lb

Sirloin or Strip Steak (2/pk ~8 oz/pkg).        sold out!

Marrow Bones (~ 8-9″long, split)                   $3/ ea

Osso Bucco (set of 2).                                        sold out!

Bag of Beef Bones.                                            $5

PASTURED EGGS______________________

Chicken                                                                      $4.50/ dz    

PORK____(sold out)____________________

Sausage: Breakfast or  Italian     (1 lb. chub)          $7/lb                                                           

Chops, boneless  or Roast   (~3#)                               $8/lb                                                                           

Bacon (reg)                                                                     $9/lb.    

Arkansas Bacon (leaner).                                            $10/lb.                

Bacon Ends                                                                    $6.75/lb 

Jalapeno-Cheddar Summer Sausage (1 lb chub)    $10                                                       

Rendered Lard        $7/lb.                                  Back Fat, 3 lb pkg        $1/lb

pork bones                                                                             $3/bag

LAMB

chops (4/pack).                                      $16 / lb (sold out)

minced (ground).                                  $12 / lb

stew (boneless)                                      $12 / lb (sold out)

steaks (shank & leg)                             $14 / lb

 

PICKLES___________________________________. 

The Real Dill, Bread-n-Butter, Kickin It Bread-n-Butter                                              $6/pint    

HONEY, HERBAL TEA & COFFEE

1 lb plastic bottle  honey                                                                                          $8.50

3 lb plastic jug                                                                                                              $18

12 oz glass jar with honeycomb                                                                                 $14

HERBAL TEAS  (10 bags/box).                                                                                    $5

Tummy, Bedtime, Cinnaberry, Floral Grey, Orange Ginger Mint

COFFEES, GROUND*

12 oz.  Espresso Roast, Columbian Supremo, Ethiopian.                                     $14

10 oz. Practically Perfect Pecan, Hardcore Hazelnut                                            $12.50

8 oz.   Cold Brew Pack                                                                                                  $9

4 oz Cinnamon Dolce, Peppermint Mocha, Gingerbread Latte.                             $5

*whole bean available upon request

JAMS / JELLIES_______________________________

Pints $8 :      Muscadine Grape, Blackberry Jam, Vanilla Bourbon Pears                                   $8 / pint

Half pints $6:  Apple Butter, Honeysuckle Jelly, Purple Hull Pea Jelly                                      $6 / half pint

Chunky Pear Sauce – $7

BEAUTY  PRODUCTS___

Ophelia’s Sugar Scrub       – so good you want to want to wallow in it!                   $4.50/4oz (organic, Peppa-Mint, SpiceGirl or Citrus scent)                                                                                    $7.50/8 oz. 

Bee-Lux Skin Pampering Milk Soap                                                                                   $4.50 /bar.                         with homegrown, organic beeswax, goat or cow milk and other natural ingredients, scents vary

Skippers Boo-Boo Balm                                                                                                     $4.75 / 4oz             organic, for scrapes, minor cuts, safe for a baby’s butt! 

HOME / DECOR__________________________________________

Kitchen Chix                                                                              $9 ea. or 3/$25                                          (handcrafted, use as potholder, wash cloth or decor in various colors)  

Chick-Lite Candles                                                                    $4 each or 3/$10                                                 (aroma therapy in a tin, various scents)   

Knitted Washcloth                                                             $4/small $5/large                                                                                          

*no meat or egg items are available for shipping. They can be purchased on-site at the farm or at one of our delivery locations in Dallas or Houston.

%d bloggers like this: